Miechów k/Kępna
Miechów k/Kępna
Designed by mikehopfen
Copyright © 2009 by "Chmiel Michał"  ·  All Rights reserved  ·  E-Mail: mikehopfen@gmail.com
Kościół i kaplica p.w. św. Mikołaja w Miechowie
Informacji dotyczących historii Miechowa i okolic
udostępnił mi pan Jan Dymek z Miechowa.
       W późniejszych czasach, o których czytamy w różnych późniejszych zapisach, w środku wsi stał drewniany kościół pod wezwaniem świętego Mikołaja z cmentarzem grzebalnym istniejącym i czynnym do dzisiejszych czasów.
     Na cmentarzu pozostała do dziś dzwonnica, pierwotnie drewniana, a obecnie metalowa z dzwonem używanym w czasie pogrzebów.
     Według odnalezionych zapisów z 1376 roku, kościół nie był wymieniany jako parafia z czego wynika że wybudowany był w okresie późniejszym.
     W 1654 roku kościół w Miechowie przywrócony został katolikom i posiadał chrzcielnicę oraz miał rolę pleba
ńską.
     W roku 1666 kościół w Miechowie należy do parafii Domasłów (według zapisów ks. Dr Józefa Nowackiego „Dzieje Archidiecezji Pozna
ńskiej” tom II. Ze względu na bardzo zły stan w 1772 roku został rozebrany.
     W późniejszym okresie Miechów został włączony do parafii Turkowy gdzie należał także w 1772 roku w czasie jego rozbiórki i dokąd został zabrany obraz wykonany na płótnie „Narodzenie Pana Jezusa” o wymiarach 3,00 x 1,85 m namalowany przez ucznia Rubens'a, Michaela Willmanna.
     W okresie po rozebraniu kościoła w Miechowie wyznawcy religii katolickiej należeli do różnych parafii : turkowskiej, domasłowskiej i trębaczowskiej.
          Istniała także w Miechowie gmina ewangelicka, której członkowie należeli do parafii bądź Syców lub Pisarzowice. Gmina katolicka należy do parafii Turkowy a gmina ewangelicka do Pisarzowic dla której naboże
ństwa odprawiane były w szkole. Ze względu na znaczne oddalenie kościoła parafialnego, miejscowa ludność katolicka uczęszcza na nabożeństwa do kościołów filialnych położonych bliżej w Kozie Wielkiej lub w Domasłowie. Po II wojnie światowej tutejsze miejscowości Miechów i Ludwiczyn należą do parafii Domasłów.
     W roku 1985 na zebraniu wiejskim mieszka
ńców Miechowa i Ludwiczyna uchwalono zbudowanie kaplicy w czynie społecznym tych mieszkańców na miejscowym cmentarzu w Miechowie w miejscu gdzie przed wiekami był kościół. Kaplica ta została zbudowana w latach 1985-1987, z pustaków cementowo-żużlowych, z drewnianym dachem pokrytym blachą i wewnętrznym wystrojem z drewna.
    Szczegółowy opis budowy oraz wymienieni fundatorzy odzwierciedla „Kronika Kaplicy w Miechowie”, przekazana wraz z dokumentacją parafii rzymsko-katolickiej w Domasłowie.
     Kaplica została poświęcona dnia 3 lipca 1988 roku przez ks. biskupa Zdzisława Fortuniaka.
     Wokół kaplicy znajduje się czynny cmentarz grzebalny.